• 🌺

Bizim zamanımızda genç kız olmak zordu azizim:)


Eğer resimde olanları çok iyi hatırlıyorsanız aynı zamanlarda genç kız olmuşuz demektir.

Ben;

esnaf, yerli bir ailede

iki abiyle (canlarım benim 🥰 ),

Gelibolu 'da, herkeşlerin birbirinin ciğerine kadar tanıdığı 80'lerin sonunda, 90 'ların başında

genç kız oldum du,

iyiki de oldum du:) 😌 🙏💅👗👠

Aşağıya yıllar önce bulup arşivlediğim bir yazıyı Ferdağca, kendimce tekrar düzenledim. Kimin yazdığını bulamadım.

Ama belli ki O da bizden:)

Yazıyı okuduktan sonra gözleriniz nemlenip,

boğazınıza bir yumruk oturuyorsa mutluluktandır o mutluluktan...

Yoksa ne alakası olacak canım yılların hızlı geçmesiyle?

🧚‍♀️🧚‍♀️🧚‍♀️

80'li ve 90'lı Yıllarda Genç Kız Olmak;

🧚‍♀️O yıllarda kızların sevgilisi olmazdı. Sevdiceğizi olurdu. 😇 Buluşma, elele tutuşmak falan çok ayıp şeylerdi. Uzaktan bakışma, mektuplaşma olurdu sadece. Ailesi ve özellikle abiler bunu bilmez, çok yakın arkadaşlar bilirdi sadece. Ama abiler her haltı yapardı:))

Üniversiteye, gurbete giden kızlara bol bol nasihatlar yapılırdı. Sakın birini bulma, soyunu sopunu bilmeden gönlünü kaptırma şeklinde olurdu bu nasihatlar. Eğer ille birini bulacaksan da son yılın son aylarında hatta son günlerin de bul ki derslerini etkilemesin. Çünkü filancanın kızı gittiği gibi birini bulmuştu. Bulduğu da culsuzdu. Ahh akılsız kız hem başını yakmış ,hemi de okulunu bitirememişti. Hemen de evlenmiş bir de çocuk yapmıştı. Şimdiiii, köpekler gibi pişmandı amaaa son pişmanlığın kime faydası vardı ki....şeklinde nasihatları anneler kızlarına her sabah, öğlen ve akşam olmak üzere aç, tok farketmez kulaklarına kulaklarına üflerlerdi...😘🧚‍♀️Evin genç kızları öyleee öğlenlere kadar yatamazdı. Erken kalkılarak ev temizlenirdi. Kapı önü önemliydi. Kapısının önünü pis tutan, evini de pis tutar denirdi. Kapı önü ve evin hizasındaki sokak boydan boya süpürülürdü. Bütün işler saat ona kadar biterdi.

🧚‍♀️Televizyonda akşamüstü dizileri vardı. Bu dizilerde ki kahramanlar bol bol bakışırlar ve nedense çok yavaş hareket ederlerdi. Hatta ben Gelibolu'ya üniversiteden bir ay sonra geldiğimde bile kahramanların ve konunun bu yavaşlıktan bir arpa yol alamadığını görürdüm:)

🧚‍♀️Boş oturmak diye bir şey asla yoktu.

Dizi izlerken bile elişi yapılırdı. (ben pek yapmazdım daaa 🥰)

🧚‍♀️Mevsim kış ise öğleden sonra herkes birbirine gezmeye giderdi. Öyle şimdiki günler gibi hazırlık yapılmazdı. Ya çatkapı gidilir, yada yarım saat önce çocuk gönderilerek müsait iseniz size oturmaya geleceğiz denirdi.Annelerimizin ayın belli tarihlerinde günleri olurdu. Bu günde herkes o eve misafirliğe giderdi. Sokaklara kadar taşan ayakkabıları düzeltip, aynı hizaya getirmek genç kızların göreviydi.

🧚‍♀️Misafir gidilen evde genç kız varsa gezmeler güzel olurdu. Anneler sohbet ederken kızlar mutfakta ikramlıkları hazırlardı. O yılların ikramlıkları kısır, kek, kurabiye ve bisküvili yaş pasta ve mozaik pasta idi. Şimdilerde bunların adı anne keki, anne kurabiyesi, anne pastası oldu.

🧚‍♀️Kek tenceresi vardı. Burada pişen kekin tadı bir başka olurdu. Tencerenin ortasına ateşi daha az geçirsin diye külden yalıtım yapılırdı. Bunu her ev hanımı bilmezdi. Tencere de pişirmeyecekse kek kocaman yuvarlak bir davul fırın tepsisinde pişirilirdi. Evinde fırını olmayanlar mahalle fırınına tepsilerini götürlerdi. Eğer fırıncı tepsiyi azıcık fazla pişirdiyse ona dır dır yapılması adettendi.

🧚‍♀️Annelerimiz börek çörek yapardı ama kızlar pasta yapmayı severdi. Tarif isteyince bazıları vermezdi tarifi. Devlet sırrı gibi saklar, yada eksik tarif verirlerdi. ( Bunu neden yaparlardı? Bilim insanları koronanın aşısını bulduktan sonra tekrar bu bilinmezliği araştıracaklar 😂)

🧚‍♀️Doksanlara gelindiğinde ise özel televizyonlar ve gazeteler tarif vermeye başladı. Şimdiki gibi internet yok açıp bakacak. Hafta sonu gazeteler kurabiye, pasta kitapçığı verirdi. Erkenden gidip alırdık yoksa tükenirdi.

🧚‍♀️Doksanlarda kakaolu ıslak kek moda oldu. Buna karakız pastası, kunta kinte gibi isimler verildi. Kunta kinte ismi de şuradan geliyordu. "Kökler" diye bir dizi vardı. Orada Afrika'dan Amerika'ya köle olarak getirilmiş siyahi bir abimiz vardı. Onun ismi "Kunta Kinte" idi.

Siz düşünün artık dizilerin nasıl seyredildiğini? 😉

🧚‍♀️Anneler kızların lafa karışmasını istemezdi. Çünkü kızların görevi gelenlere kapı açmak, kolonya dökmek, ikramda bulunmak ve sürekli annenin yüzünü takip etmekti. Anneler kaşıyla gözüyle ne yapman gerektiğini sana işaret ile anlatırlardı. Bundan dolayı takip mesafesi çok önemliydi:) Daha misafirler gitmeden bulaşıkları da yıkarsan annenden bir aferini kapartın........

🧚‍♀️🧚‍♀️🧚‍♀️

Vallahi daha yazardım..

Amma velakin yordu...😩

Napmışlar bize?

Resmen genç kız değil de,,

genç hizmetçilermişiz biz yahu...🥺

Zormuş bizim zamanınımız da genç kız olmak azizim...


Şuracağıza pek beğenilen bir yazımı da ekleyeyim de konuyu bağlayayım:) Tık Tık
28 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MÜRÜVVET