Ağustos 04, 2022

Marilyn Monroe (1 Haziran 1926 – 4 Ağustos 1962

Zorluklar, skandallar, sonsuz bir şöhret... Marilyn Monroe'nun gösterişli fakat trajik yaşam öyküsü…

🌸Gerçek adı Norma Jeane Mortenson olan Marilyn Monroe, 1 Haziran 1927’de dünyaya geldi
1 Haziran 1927 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Los Angeles şehrinde dünyaya geldi.  Biyolojik babasını hiçbir zaman tanıyamayan, Monroe, çocukluk dönemini annesi ve büyükannesi ile geçirdi. Fakat annesi ve büyükannesi, zihinsel sorunları nedeniyle sık sık akıl hastanesinde yatmak durumundaydı. Monroe, oldukça zorlu bir çocukluk geçirmişti.

🌺İlk evliliği
Norma Jane, henüz 16 yaşındayken Jim Dougherty isimli bir adamla evlendi! 4 yıl boyunca birlikte olan çift, II. Dünya Savaşı’ndan sonra ayrıldı.

🌸Modellik kariyerinin başlangıcı
II. Dünya Savaşı sırasında, Kaliforniya bir mühimmat fabrikasında çalışan Monroe, yaşamının tamamen değişmesine neden olacak fırsatı da burada yakaladı! Monroe, burada bir fotoğrafçı tarafından keşfedildi ve bu sayede modellik kariyeri başladı…

🌺Hollywood’a ilk adım


Monroe, başarılı modellik kariyerinden sonra, şansını Hollywood’da denemeye karar verdi. İlk olarak, 1947 yapımı Shocking Miss Pilgrim isimli filmde küçük bir rolde oynadı. Asıl çıkışını ise 1953 yapımı Niagara isimli filmle gerçekleştirdi. Bu film, Monroe’nun dünyaca tanınan bir yıldız haline gelmesini sağlayacak maceranın ilk adımıydı…

🌸Marilyn Monroe Kore’de

Popülerliği hızla yükselen Monroe, Amerika’nın en çok konuşulan isimlerinden birisi haline gelmişti. Amerika’nın en sevilen aktrisi 1954 yıllında Kore’de Amerikan askerleri için bir dizi gösteri gerçekleştirdi. Toplamda 100.000 asker için sahneye çıkan Monroe, ulusal bir kahraman haline gelmişti.

🌺“Aşk tanrıçası” Marilyn Monroe

Fotoğrafçı Ed Feingersh ile gerçekleştirdiği fotoğraf çekimleri, Monroe’nun imajını önemli ölçüde değiştirdi. Monroe artık, güzelliğin, cinselliğin ve aşkın sembolüydü.

🌸İkinci evliliği ve olaylı boşanma

1954 yılında Marilyn Monroe, Amerikalı ünlü beyzbol oyucusu Joe DiMaggio ile evlendi. İki popüler ismin evliliği, büyük bir ilgiyle takip ediliyordu. Ünlü çiftin ayrılması uzun sürmedi. Monroe ve DiMaggio çifti evlendikten sadece 9 ay sonra ayrıldı! Ayrılığın sebebi olarak, DiMaggio’nun kıskançlık krizleri ve öfke patlamaları gösterildi.

🌺Son evlilik

Monroe, üçüncü ve son evliliğini Hollywood’un ünlü oyun yazarlarından Arthur Miller ile evlendi. 1956 yılında evlenen çift, 1961’de ayrıldı.


🌸John F. Kennedy ve Marilyn Monroe ilişki iddiaları

Marilyn Monroe 1962 yılında, dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı John F. Kennedy’nin doğum günü için düzenlenen bir gecede sahne aldı. O geceden sonra, Monroe ile Kennedy arasında bir aşk başladığı dedikodusu ortalıkta dolaşmaya başladı… Böyle bir olayın dedikodu olarak ortaya atılması bir büyük bir skandaldı…

🌺🌸🌺Bir yıldızın ölümü…

Marilyn Monroe, kısa fakat gösterişli yaşamında pek çok engelle karşılaşmış ve sonunda dünyaca ünlü bir ikon haline gelmişti. Ancak bu gösterişli yaşam beraberinde pek çok yeni soruna neden olmuştu… 1962 yılının 4 Ağustos günü Kaliforniya’daki evinde aşırı dozda sakinleştirici sebebiyle yaşamını kaybetti. Monroe öldüğünde henüz 36 yaşındaydı. Ölümünün bir kaza mı yoksa intihar mı olduğu bugün bile tartışmalı bir konu. Her şeye rağmen, kısa yaşamına büyük başarılar sığdıran Marilyn Monroe, uzun yıllardır dünyanın en önemli figürlerinden biri olarak kabul ediliyor. 

Kaynak: İnternet
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder